Gdzie się podział błękit nieba? – edycja zdjęć w Lightroom

Z pewnością każdy z nas podczas wakacyjnych wojaży wielokrotnie sięgał po aparat fotograficzny aby uwiecznić zapierające dech w piersi krajobrazy, lazur morza, głęboki błękit nieba z kontrastującymi białymi obłokami, soczyste odcienie zieleni.

Niestety po powrocie do domu i szybkim przeglądzie zdjęć czar pryskał. Niebo jest wyprane, morze szare a zielenie spłowiałe.
W tym ćwiczeniu pokażemy jak wydobyć ze zdjęcia to co w nim najlepsze. Nauczysz się efektywnych technik korekcji kolorystycznej i tonalnej.

Import zdjęć do bazy programu

Po uruchomieniu Lightroom znajdujemy się w module Library. Aby móc przystąpić do edycji naszych zdjęć konieczne jest ich jednorazowe załadowanie do bazy programu.
Wystarczy kliknąć przycisk Import znajdujący się na dole lewego panelu lub File>Import Photos. Teraz wskazujemy katalog z naszymi zdjęciami, wybieramy te które wymagają korekty i ponownie klikamy przycisk Import znajdujący się tym razem na dole prawego panelu.
Zanim rozpoczniemy edycję musimy przejść do modułu Develop klikając w prawym górnym rogu lub Window>Develop.

Korekcja ekspozycji

Panuje przekonanie, że edycję zdjęć powinno się rozpocząć od ustawienia balansu bieli. Z doświadczenia wynika, że w przypadku silnie niedoświetlonego lub prześwietlonego zdjęcia bardzo
trudno jest poprawnie ocenić kolory. Sugerujemy więc rozpoczęcie edycji od skorygowania jego ekspozycji przy użyciu suwaka Exposure z zakładce Basic. Podczas zmiany pozycji tego suwaka (jak i wszystkich opisanych poniżej) możemy na bieżąco obserwować zmiany na zdjęciu widocznym pośrodku ekranu. W naszym przykładowym zdjęciu, sugerując się histogramem, ekspozycję warto podnieść o +0,8EV.

Nasycenie kolorów

Do ustawienia nasycenia kolorów przeznaczono aż trzy suwaki:
Clarity – odpowiada za lokalny kontrast koloru. Wartość -100 przyda nam się np. do rozmarzonego portretu matki z dzieckiem a +100 do krajobrazu. Dobrą wartością startową jest +25
Saturation – klasyczne nasycenie koloru. Duża saturacja pięknie odda błękit nieba i zieleń przyrody ale jednocześnie katastrofalnie przerysuje kolor skóry. Sugerujemy pozostawienie tego suwaka na poziomie 0
Vibrance – znacznie udoskonalona wersja narzędzia Saturation. Możemy niemal bezkarnie ustawić go na +100 bez obawy, że kolory zostaną przelane. Rozsądna wartość startowa to +60.

Korekcja balansu bieli

Zawsze warto sprawdzić czy przypadkiem poprawnego balansu bieli nie uda się ustawić za pomocą listy WB znajdującej się na górze zakładki Basic. Jeśli żadne z ustawień domyślnych WB nas w pełni nie satysfakcjonuje, możemy użyć próbnika koloru White Balance Selector wciskając klawisz [W]. Teraz poszukajmy na zdjęciu obszaru neutralnie szarego i sprawdźmy czy uzyskany balans bieli jest satysfakcjonujący. Podpowiedź: na miniaturze po lewej stronie u góry ekranu możemy na bieżąco podglądać zmiany. Bronią ostateczną jest użycie dwóch suwaków: Temp i Tint.
Temp – odpowiada za balans pomiędzy kolorami niebieskim i żółtym (temperatura barwowa w stopniach Kelvina). Suwakiem tym oziębiamy lub ocieplamy barwy.
Tint – odpowiada za balans pomiędzy kolorami zielonym i fioletowym. Suwakiem tym możemy np. zlikwidować nieprzyjemny fioletowy odcień skóry lub poprawić kolor trawy.

Ustawiamy poziom czerni

Kolejny krok to wybranie optymalnego poziomu czerni suwakiem Blacks. Przesuwanie go w prawo powoduje zwiększanie kontrastu zdjęcia i de facto uwalnia nas od potrzeby używania suwaka Contrast, który może pozostać na domyślnym poziomie +25. Zbyt niski poziom czerni możemy odbierać jako „wyprane” kolory i brak kontrastu. Dobra wartość startowa to +5.

Odzyskiwanie detali w światłach

Jeśli po ustawieniu poprawnej ekspozycji okaże się, że utraciliśmy część informacji w najjaśniejszych partiach zdjęcia (po wciśnięciu klawisz [J] obszary przepalone będą podświetlone na czerwono) możemy odzyskać je suwakiem Recovery. Suwak powinniśmy przesuwać w prawo tylko do momentu zniknięcia obszarów przepaleń gdyż dalsze zwiększanie wartości spowoduje nieciekawe spłaszczenie najjaśniejszych obszarów zdjęcia.

Korekcja półcieni

Czas na skorygowanie poziomu jasności półcieni, służy to tego suwak Brightness. Standardowo ustawiony jest na rozsądnym poziomie +50 choć w naszym przykładzie warto nieco zmniejszyć jego wartość do +30.

Rozjaśnianie cieni

Na tym etapie powinniśmy mieć już przyjemnie ustawione zdjęcie. Jeśli uznamy, że cienie są zbyt głębokie możemy temu zaradzić suwakiem Fill Light.

Przyciemniamy niebo

Profesjonalni fotografowie i filmowcy, aby uzyskać wspaniale nasycone i przyciemnione niebo
używają tzw. filtrów gradualnych. Lightroom daje nam podobne narzędzie całkowicie za darmo. Wybierzmy narzędzie Graduated Filter wciskając klawisz [S] lub w menu Tools>Graduated Filter.
Teraz należy kliknąć na zdjęciu w górnej części nieba i trzymając wciśnięty klawisz myszki przeciągnąć ją w dół. Suwakami w otwartym panelu narzędzia można kontrolować:
- stopień przyciemnienia (Exposure)
- kontrast (Contrast)
- nasycenie koloru (Saturation)
- kolor (klikając na krzyżyk obok Color)
Czasem na tym etapie potrafią pojawić się spore szumy i warto zmniejszyć wartość suwaka Sharpness.

Usuwamy plamki i zbędne detale

Po przyciemnieniu nieba uwidoczniły się plamki na matrycy. Aby się ich pozbyć skorzystamy z narzędzia Spot Removal aktywując je klawiszem [Q] lub w Tools>Spot Removal.
Przed rozpoczęciem retuszu warto powiększyć zdjęcie do 100% klawiszem [Z]. Suwakiem Size możemy dobrać wielkość pędzla. Klikamy na zdjęciu w detal do usunięcia i trzymając wciśnięty lewy klawisz myszki przeciągamy obok na obszar bez defektów. Powtarzamy ten krok do pozbycia się wszystkich niedoskonałości.

Wyostrzanie i odszumianie

Ostatnim krokiem edycji powinno być usunięcie szumu suwakiem Sharpening Amount i wyostrzenie zdjęcia Noise Reduction Lumination. Oba narzędzia znajdziemy w panelu Detail. Bardzo istotne jest aby ten etap wykonywać przy 100% powiększeniu zdjęcia co możemy zrobić klawiszem [Z] lub po prostu klikając na zdjęciu.

Eksport zdjęcia

Mamy już gotowe zdjęcie, teraz musimy je wyeksportować do pliku. Należy przejść do modułu Library używając Window>Library. Wybieramy zdjęcie które chcemy wyeksportować klikając na nim (przytrzymując klawisz [CTRL] można wybrać większą ilość zdjęć). Po kliknięciu przycisku Export pojawia się okno dialogowe, w którym można wybrać katalog docelowy, nazwę pliku, jego format, określić rozdzielczość itd.
Postęp procesu eksportu możesz śledzić na pasku u góry po lewej stronie. Eksport odbywa się w tle więc spokojnie można zabrać się za edycję kolejnych zdjęć.

Zakończenie

Jak widać w Lightroom można w łatwy sposób wydobyć z naszych zdjęć naprawdę sporo. Używając ustawień gotowych Preset można dodatkowo zautomatyzować opisane kroki a wtedy korekta nawet setek zdjęć może być naprawdę szybka.

adminPaździernik 5, 2011 - 7:16 am

Zapraszam do komentowania

Zdjęcia lotniczeStyczeń 8, 2012 - 2:40 pm

Dobrze napisany tutorial, nie za długi nie za krótki, po prostu trafia w sedno.

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*

There was an error submitting your comment. Please try again.

K u r s   f o t o g r a f i i   -   z a   d a r m o