Koncert na dachu

Canon 5D + EF 16-35/2.0 @16mm, ISO 50, t=1/200, f=5.0, lampa 550EX z korektą -1EV

Tym razem miałem wykonać zdjęcia podczas próby Kowarskiej Orkiestry Rozrywkowej. Przyznam, że od razu zarzuciłem pomysł fotografowania w skąpo oświetlonej sali widowiskowej i szukałem pomysłu na uatrakcyjnienie materiału. Postanowiłem zrobić happening i zabrać cały, 13-osobowy zespół na dach Kowarskiego MOK. Ze względu na usytuowanie budynku byliśmy słyszalni w całym mieście :)

Moim zamiarem było sfotografowanie grupy na tle błękitnego nieba, jednak o godzinie 17:00 słońce grzało niemiłosiernie a niebo było zbyt jasne. Postanowiłem ustawić grupę pod światło, zmniejszyć ekspozycję w stosunku do światła zastanego i użyć lamp do oświetlenia postaci.

Zdjęcie testowe potwierdziło, że może to być dobra taktyka:

Aby maksymalnie wykorzystać siłę fleszy użyłem czasu synchronizacji 1/200 sek. Chcąc ściemnić niebo użyłem minimalnego ISO=50 oraz przysłony f=11 co odpowiadało niedoświetelniu w stosunku do pomiaru matrycowego o -2,0 EV.

Po obu stronach modela ustawiłem lampy 550EX w trybie E-TTL (wyzwalane radiowo) z korektą +1EV. Ich błyski są widoczne w oczach.

Ze względu na wysoką przysłonę nie mogłem zastosować softboxów ani parasolek, po prostu nie wystarczyło by mocy lamp.

Podczas fotografowania grupy musiałem użyć w lampach nasadek szerokokątnych, aby przy ogniskowej obiektywu 16mm oświetlić wszystkie osoby. To spowodowało spadek mocy i musiałem nieco zmienić kąt fotografowania oraz ekspozycję:
Canon 5D + EF 16-35/2.8 @16mm, ISO 50, t=1/200, f=5,0, 2 x lampa 550EX na maksimum mocy

Backstage z sesji z widocznymi lampami i asystentem

Na końcu ustawiłem grupę w stronę słońca ryzykując ich oślepienie. Cienie od czapeczek rozjaśniłem używając lampy błyskowej w trybie E-TTL z korektą -1EV – patrz pierwsze zdjęcie, na samej górze.

K u r s   f o t o g r a f i i   -   z a   d a r m o