Portret skrzypka – balans emocji i techniki

Kilka lat temu zostałem poproszony o napisanie jednej z jedenastu lekcji w Szkole Fotografii Canon Board.

Oparta ona była na opisie powstania jednego z moich zdjęć – portretu skrzypka.

Canon Board jest największym polskim forum dla użytkowników aparatów marki Canon z ponad 36 tysiącami użytkowników. Niemal od początku jego istnienia udzielam się tam jako perlpa (skrót nazwiska i imienia).

Zachęcam do przeczytania pozostałych lekcji w Szkole Fotografii CB tutaj – są naprawdę inspirujące!

Wykład

1) Zdjęcie


————————————————————————-
2) Tytuł zdjęcia lub cyklu/wystawy

Skrzypek. Zdjęcie pojedyncze

————————————————————————-
3) Opis techniczny zdjęcia

a) aparat: EOS 10D
b) format obrazka: 135, crop 1.6
c) nośnik (rodzaj kliszy w analogu): karta CF
d) obiektyw: EF 70-200/4 USM L
e) przysłona: 4.0
f) migawka: 1/500
g) czułość: ISO100
h) ogniskowa: 154mm
i) tryb (P/Av/Tv/M): AV
j) AF (one shot/servo): one shot
k) lampa: brak/wbudowana/zewnętrzna (model)/ studyjna (model)/zestaw lamp (ile i jakie modele): 550EX w trybie High speed sync z korekcją -2EV
l) inny sprzęt (np. filtry, specjalistyczne głowice, itp) : brak
m) techniki specjalne (np. panning itp): pomiar balansu bieli na szarą kartę Kodaka

————————————————————————-
4) Opis jak powstało zdjęcie (twoja opowieść o okolicznościach powstania tego akurat zdjęcia)

23.04.2005 godz. 17.00 – Jeden z fotografowanych przeze mnie ślubów.
Po wyjściu młodych z kościoła zostają oni zwyczajowo obstąpieni przez gości składających życzenia i wręczających prezenty. Straszny tłok i ścisk, ciężko podejść z aparatem bliżej. Zdecydowałem się na teleobiektyw i wychwytywanie co ciekawszych detali.
Nieco z tyłu, stanęli lokalni Romowie, grając na skrzypcach i gitarach „szlagiery” weselne. Często można ich spotkać pod tym kościołem. Grają młodym licząc na jakiś zarobek. Zainteresował mnie ten skrzypek, którego widywałem już wcześniej. Ten niesamowity wyraz twarzy…
Najważniejsze było dyskretne obserwowanie twarzy mężczyzny bez kierowania obiektywu w jego stronę, tak aby nie zauważył, że chcę mu zrobić zdjęcie. Delikatnie zmieniłem swoją pozycję, aby usunąć z tła drzewo i innych ludzi. Kiedy uznałem, że chwila jest odpowiednia, skierowałem na niego obiektyw i zrobiłem zdjęcie.

————————————————————————-
5) Opis dlaczego zdecydowałeś się na takie właśnie ustawienia, sprzęt, kadrowanie itp. Motywy i zamiary które doprowadziły do takiego, a nie innego wyglądu fotki.

Najważniejsza była tutaj dla mnie twarz mężczyzny więc skupiłem się na niej kadrując dosyć ciasno. Zdecydowałem się na wyrzucenie z kadru części skrzypiec – atrybutu skrzypka. Nie jest to zdjęcie dokumentalne więc mogłem sobie pozwolić na taki zabieg.
Aby możliwie maksymalnie rozmyć nieistotne tło użyłem minimalnej przysłony (f4.0).
Z powodu dość dużych kontrastów musiałem delikatnie wypełnić cienie błyskiem lampy. Wprowadziłem maksymalną korektę -2EV.
Lampa pracowała cały czas w trybie High Speed, aby możliwe było jej użycie przy czasach krótszych od czasu synchronizacji: 1/200.

————————————————————————-
6) Opis postprocessingu.Specjalne techniki w labie, ciemnia, wywoływanie, skanowanie, a w cyfrze triki i metody w software, celowe zmiany w stosunku do standardowej procedury i ich powody.

Zawsze staram się od razu tak kadrować zdjęcia aby nie trzeba ich potem było dokadrowywać – dobre przyzwyczajenie z analoga. Tak też było w tym przypadku. Pomimo interesującego koloru skóry mężczyzny, zdecydowałem się na usunięcie koloru, aby dodać dramaturgii. Dosyć mocno zmiękczyłem dół zdjęcia i przyciemniłem po prawej stronie, żeby nie odwracać uwagi od twarzy i nieco zamaskować efekt działania lampy.

Tak wyglądało zdjęcie przez modyfikacjami:

————————————————————————-
7) „filozofia” związana z tym rodzajem fotografii, podejście do ujęcia, historie związane z fotką/cyklem/wystawą

Kiedy zależy mi na naturalności wyrazu twarzy osoby fotografowane,j staram się nie zwracać na siebie uwagi, w czym pomaga mi nieco zwiększenie dystansu i używanie dłuższych ogniskowych.
Np. tutaj: ISO100, f4.0, t1/320, 160mm, E-TTL -1/3

Dyskusja po wykładzie

„Jak dla mnie bomba. Super zdjęcie.
Czy mógłbyś napisać więcej o post procesie zamiany na B&W?
Wygląda mi na filtr typu Nik Color albo coś bliskiego, ale może jest to twoja
oryginalna akcja? Dzięki i jeszcze raz – zdjęcie rewelacyjne.”

- Snowboarder -

Często używam różnych filtrów „ze stajni” FredMiranda.
W tym przypadku użyłem: Digita_B&W_PRO -> Burgundy/Gold. Nie lubię zdjęć sepiowanych a „zwykły” B&W jest w moim odczuciu nieco za chłodny do tego typu zdjęć więc często używam właśnie delikatnego odcienia burgunda.
Potem oczywiście trochę korekty na krzywych – głównie przyciemnienie cieni i delikatne podbicie kontrastu.
Zdjęcie zostało delikatnie podostrzone.

————————————————————————-

Dla mnie zdjęcie również świetne.
Interesuje mnie w jakiej odległości byłeś od modela i jaką LP ma twoja lampa? Pytam bo piszesz że rozjaśniałeś cienie lampą błyskową – ja często mam dylemat np. stojąc np. od obiektu zdjęcia w odległości 5 metrów, robiąc zdjęcie w słońcu i mając bardzo geste cienie na twarzy czy jest sens używania lampy, czy jej moc jest wystarczająca aby te cienie rozjaśnić?? Ja mam lampę (niededykowaną) o LP=26 i w dzień z większej odległości ona mi i tak nic nie pomaga.

- Maciej -

Używam lampy 550EX.
Przy ogniskowej 105 mm jej liczba przewodnia wynosi 55.
Zdjęcie robiłem z odległości ~4metrów. Przy takiej mocy lampy i przysłonie (f=4.0) mógłbym poprawnie naświetlić lampą obiekt nawet z odległości 13metrów. Kiedy zastosowałem na lampie korektę -2EV mocy wystarczyło by mi na ~27 metrów.

Gdyby moja lampa miała GN26 (tak jak Twoja) to w identycznej sytuacji mógłbym fotografować nawet z odległości do 13 metrów – sam przyznasz, że to sporo. Pamiętaj, że użycie lampy nie powinno być zbyt widoczne a ma za zadanie jedynie delikatnie rozjaśniać smoliste cienie.

Jeśli brakuje Ci mocy lampy zawsze możesz użyć wyższego ISO.

P.S. A może przy jasnej scenie twoja lampa błyska tylko niewielką siłą? Ja używam przedbłysku pomiarowego FEL, aby dokładnie odmierzyć ilość światła lampy.

————————————————————————-

„No tak, to wszystko dla mnie jest jasne ale przecież mamy tutaj ogromny udział światła zastanego, które „niweczy” błysk lampy, której błysk w porównaniu z światłem dziennym jest przecież bardzo słaby. W każdym bądź razie przećwiczę to z moją lampą.”
- Maciej -

Oczywiście że lampa błyskowa w słoneczny dzień w światłach jest o wiele słabsza od światła zastanego, ale w cieniach proporcje światła zastanego do lampy się zmieniają i błysk będzie widoczny a oto przecież chodzi.

————————————————————————-

„Cieszę się, że powstał ten wykład, osobiście uważam, że ta fotografia w stosunku do prezentowanych w pozostałych wykładach (oczywiście bardzo dobrych i ciekawych) niesie w sobie najwięcej emocji i treści.
Uważam, że tego typu zdjęcie wcale nie musi być doskonałe techniczne, myślę, że nieco ziarna lub efekt postarzenia pozytywnie wzmocni jego przekaz.

Perpla, gratuluję Ci tego zdjęcia, zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie, wykład też fajny, ciekawiło mnie w jakich okolicznościach to zrobiłeś. Super

- Przemoc -

„Zdjęcie jest” mądre’, skłania do myślenia, może niesie początek jakiejś niedopowiedzianej historii. Najważniejsza jego cecha jest to, ze nie jest przypadkowe i nijakie, wyprane z emocji. Oczywiście technicznie jest bez zarzutu.”
- Chomsky -

„Fajna lekcja i zdjęcie IMHO super
Te zdjęcie przed konwersją do B&W miało podciągane kolory czy po prostu udało ci się je tak genialnie zrobić? Moje zdjęcia są zawsze lekko wyblakłe”

- RemikP -

Kolory na oryginale nie były podkręcane. Ten mężczyzna ma taki odcień skóry a późno-popołudniowe słońce jeszcze go uwydatniło.

————————————————————————-

„Mam pytanie o ile i skąd wiesz jaką dać korektę na lampie czy można to przewidzieć w jakiś sposób czy po prostu doświadczenie . I jeszcze jedno o ile mogę prosić o podpowiedź jakiego pomiaru najczęściej używasz podczas pleneru ślubnego lub ustawień aparatu?. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi bo chciałbym choć w jakimś stopniu mieć podobne rezultaty z pleneru ślubnego jak ty”
- Fabik -

„Witam to jestem mój pierwszy post na forum więc z góry przepraszam jeśli zadam głupie pytanie.
Napisałeś, że zadałeś korektę lampy -2EV i przez to mógłbyś „podświetlić” zdjęcie na większą odległość. Przyznam się, że tego nie rozumiem. Według mnie jak „osłabiasz” ekspozycję to lampa daje mniej światła. A tutaj wychodzi na odwrót!?”

- lucia.mucia -

Odpowiedź do pytania lucia.mucia: „Pomiar ETTL II obliczy rozkład świateł/cieni i dobierze błysk. Jeśli ustawisz korektę -2EV na błysku to lampa błyśnie odpowiednio słabiej, a nie mocniej. Jeśli obiekt jest za daleko, to lampa błyśnie pełną mocą, choć to najpewniej nie wystarczy. Efekt korekcji na minus będzie taki, że scena będzie gorzej oświetlona, lub tak samo, jeśli pomimo wcześniejszego błysku na maksimum mocy zdjęcie na lampie było niedoświetlone o minimum 2EV (w tym konkretnym przypadku).
Dodatkowo dochodzą dwa aspekty. Po pierwsze taka korekta -2EV nie ma sensu jako remedium na ograniczony zasięg. Jeśli błyśniesz na maksa, to obiekt położony na granicy skali wskazywanej przez lampę będzie oświetlony OK, a każdy dalszy będzie niedoświetlony. Błysk lamy nie urywa się poza granicą strefy poprawnej ekspozycji, wszystko co jest dalej będzie w zakresie błysku ale niedoświetlone. Może się okazać, że to niedoświetlenie wyniesie -1EV i będzie korzystniejsze od tego, który sugerujesz zastosować w przykładzie (-2EV).
Aspekt drugi to skupienie wiązki światła. Jeśli działasz poza zasięgiem poprawnego doświetlenia to lampa ma maksymalnie skupioną maksymalnej mocy wiązkę i nic więcej się na to nie poradzi bez zewnętrznych „skupiaczy”. Czyli nie masz żadnego wpływu na doświetlenie in plus, możesz za to korygować na minus, przy czym to jest efekt odwrotny do tego który sugerujesz.
TIP: zamiast mówić o odległości pomyśl o tym jako o sile błysku, wszak -2EV działa w ten sposób, że właśnie zmniejsza jego moc (lub w skrajnym przypadku nie zmienia).”

- Kubaman -

Oczywiście nie miałem na myśli wprowadzenia korekty na lampie jako sposobu na zwiększenie jej zasięgu – wszyscy się zgadzamy, że tak się nie da.
Korekta -2EV została wprowadzona celowo, aby jedynie delikatnie pootwierać cienie a nie poprawnie oświetlać fotografowany obiekt.
Nie pisałem o tym w lekcji ale czasem w terenie używam jeszcze na lampie małego softboxa lumiquest (dla porównania w kościele używam go zawsze).
Oczywiście, gdybyśmy chcieli wyliczać efektywny zasięg lampy, to trzeba by go również uwzględnić.

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*

There was an error submitting your comment. Please try again.

K u r s   f o t o g r a f i i   -   z a   d a r m o