Umbrella-box – zrób to sam

Jeśli masz zacięcie do majsterkowania to możesz domowym sposobem zbudować umbrella-box, czyli połączenie parasolki i softboxa.

Konstrukcja umbrella-box

Zalety

1. Znacznie miększe światło w porównaniu do samej parasolki odbijającej
2. Niski koszt – parasolka ~80zł + zasłona prysznicowa ~30zł
3. Większa szybkość rozkładania/składania w porównaniu ze składaniem softboxa

Wady

1. Po środki umbrell-box znajduje się lampa którą widać w powierzchniach metalicznych i szkle – tutaj softbox jest niezastąpiony
2. Przy użyciu dodatkowego sto-fena (jak u mnie) rozkład światła jest bardzo równomierny ale przy samej lampie jest zauważalny nieznaczne ściemnienie przy brzegach
3. „Prawdziwy” softbox wygląda bardziej profesjonalnie :)

Pytania i moje odpowiedzi z forum Canon-Board

Czy do współpracy z TTL trzeba robić dodatkowe okienko na odbiornik podczerwieni?
Nie musisz robić dodatkowego okienka. Wystarczy że nie zasuniesz zamków a zwisający trójkąt materiału (klapa) delikatnie podwiniesz aby nie zasłaniał czujnika podczerwieni.
Zwróć uwagę że może Ci się to przydać tylko i wyłącznie do wspomagania AF-a, choć jest to problematyczne z powodu rozjazdu osi obiektywu i osi lampa – obiekt.
E-TTL jest mierzony przez obiektyw a nie za pomocą lampy.

Nie znam się na oświetleniach dobrze, ale czy nie przydałoby się w środku jeszcze światło pilotujące do poglądowej orientacji w rozkładzie cieni na modelu?
Jasne że by się przydało, tylko po pierwsze szkoda mi stopić obudowę od lampy żarówką-pilotem a po drugie zestaw utracił by mobilność – może mniej istotne.

Efekty

Porównanie efektywności błysku bezpośredniego, parasolki i opisywanego umbrella-box

1. Lampa 550EXzostała zainstalowana na uchwycie uniwersalnym. Ten z kolei na uchwycie do blend (służącym jako pantograf) a ta z kolei umieszona na statywie lampowym.
2. Wyzwalanie w tym przypadku przez off shoe cord.
3. Temperatura barwowa jest nieco wyższa, głównie za sprawą srebrno-złotej parasolki. Sam materiał dyfuzyjny też minimalnie ociepla błysk – pomiary robiłem przy użyciu szarej karty.
4. Na zdjęciach wykorzystałem automatykę lampy. Użyłem jej świadomie ponieważ automatycznie wyrównała ekspozycję tez że można się skupić na jakości rozproszenia a nie różnicy w sile błysku. Oczywiście po przejściu na manual zauważalne były by spadki natężenia mocy po odbiciu od parasolki (nie mierzyłem bardzo dokładnie ale ~ 1,5EV – 2EV). Po założeniu dyfuzora dodatkowo spadek <1EV
5.Oczywiście przy większym obiekcie (np. portret) stopień rozproszenia jest mniejszy – tutaj jednak dobrze widać różnice w charakterze rozproszenia światła.
6. Specjalnie użyłem tylko jednej lampy aby nie zaciemniać obrazu działania parasolki i dodatkowego dyfuzora. Oczywiście w normalnej sytuacji najczęściej używam 2,3 lamp + blendy.
7. Oczywiście można kupić gotowca. Swoją zrobiłem jakiś czas temu kiedy tanie podróbki nie były jeszcze dostępne. Pisze o podróbkach bo sam „inspirowałem” się konstrukcję Lastolite – cena ~1000zł !

Praktyczne wykorzystanie

Poniższe zdjęcie aparatu EOS 1N powstało przy użyciu prezentowanej umbrella-box. Jedna 550EX z umbrella-box umieszczona nad obiektem, jeden aparat na statywie, jeden przed obiektywem + czarne tło.

obiektyw 100 mm, ISO=200, f=10, t=1/100

p0mStyczeń 3, 2012 - 11:25 am

patent fajny. mam tylko pytanie – czy ten softbox nie rzuca cienia od statywu?

adminStyczeń 18, 2012 - 10:08 pm

Powierzchnia softoxa jest relatywnie duża w stosunku do wymiarów statywu, stąd nie ma problemu z jego cieniem. Konstrukcja jest bardzo prosta i rzeczywiście znakomicie się sprawdza np. w fotografii portretowej.

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*

There was an error submitting your comment. Please try again.

K u r s   f o t o g r a f i i   -   z a   d a r m o